Ледніцько-Валтіцький комплекс, розкішні ландшафти та палацові інтер'єри якого здобули визнання ЮНЕСКО, на початку вересня приймав 2-й сезон авторитетного світового конкурсу Ice Wine du Monde 2012.
На розсуд дегустаторів та гостей заходу було виставлено дев’яносто вісім зразків крижаних та солом'яних вин з дев’яти країн, у тому числі нетрадиційні й рідкісні марки. Вина оцінювали чотири робочі групи професійних дегустаторів на чолі з делегатом Всесвітньої організації виноробів Жан-Клодом Руфе. Галузеві фахівці та науковці мали нагоду послухати лекції колег та здійснити ознайомчу поїздку до регіону. Публіка насолоджувалася програмою open-air фестивалю, місцевою кухнею та дегустаціями вин.
За інформацією президента конкурсу Якуба Шебести, у першості взяли участь винороби не лише з європейських країн (Чехія, Німеччина, Австрія, Швейцарія, Словаччина, Словенія, Хорватія, Молдова), але й з батьківщини айсвина – Канади.
Великі золоті медалі отримали:
Виноградарство «Мікросвін Мікулов» – за «Рислінг», крижане вино врожаю 2001 і 2002 років
Підприємець Мілан Сукал – за «Гевюрцтрамінер», солом'яне вино врожаю 2009 року
АТ «Сонберк» – за «Гевюрцтрамінер», солом'яне вино врожаю 2008 року
Підприємець Луї Мадєржіч – за «Шардоне», солом'яне вино, врожаю 2009 року.
Організатором заходу виступило Національне туристичне управління CzechTourism, а професійним гарантом – Державна сільськогосподарська і продовольча інспекція ЧР. Генеральний директор CzechTourism Ростислав Вондрушка відзначив важливість престижної події для репрезентації туристичного потенціалу регіону Південна Моравія, що приймав конкурс.
Довідка:
Крижані вина
Крижане вино виробляється з замороженого винограду, зібраного за температури -7 ° C або нижче. Під час його збирання і переробки слід запобігати таненню заморожених грон. У процесі чавлення вода залишається в пресі у вигляді кристаликів льоду. З пресу витікає концентрований сік, дуже щільний та солодкий. Цей вид вина вирізняється характерним ароматом, низьким вмістом алкоголю (8-9%) і високим залишком цукру. Для виготовлення крижаних вин використовуються пізні сорти винограду: Шардоне, Совіньон, Рислінг або Грюнер Вельтлінер. Айс-вина мають гармонійний солодкий смак .
Солом’яні вина
Солом’яне вино отримало свою назву через незвичайну технологію виготовлення. Після збирання врожаю на межі жовтня та листопаду грона перекладають соломою і зберігають за стабільної температури доти, поки концентрація цукру не досягне бажаного рівня. Процес бродіння вимагає вищих, ніж зазвичай, температур і використання спеціальних дріжджів. Бродіння, як правило, припиняють у момент утворення приблизно 10% алкоголю. Солом'яні вина містять високу частку природного залишкового цукру, водночас менше спирту, мають насичений смак і за ароматом нагадують цукати, родзинки або мед. Для виробництва солом’яного вина підходять сорти винограду з природно високою кислотністю: це передусім Рислінг, Грюнер Вельтлінер, Гевюрцтрамінер, Піно Грі, Лембергер, Каберне Совіньон та Нойбург.
Більше про цікаві події в Чехії читайте на сайті ukraine.czechtourism.com
Джерело: ulvovi.com
Комментариев нет:
Отправить комментарий