вторник, 25 декабря 2012 г.

Лекція “Образ Різдва Христового у концепціях Сходу і Заходу. Давні українські ікони Різдва

Лекція Образ Різдва Христового у концепціях Сходу і Заходу. Давні українські ікони Різдва.

26.12.2012
19:00

Вул. Коперника, 40 а (конференц-зал)

Різдво Твоє, Христе Боже наш, засвітило світові світло розуміння. В ньому бо ті, що звіздам служили, від звізди навчилися поклонятися Тобі - Сонцю правди і пізнавати Тебе - Схід з висоти, Господи, слава Тобі!

Сьогодні поділ на Схід і Захід, зокрема щодо розуміння свята Різдва, може видатись нам трохи штучним і надуманим, адже незалежно від того, де ми живемо і до якої церковної спільноти належимо, все ж однаково кожного року очікуємо від Різдва правдивого світлого радісного чуда. Святкового настрою додають коляди та вертепи, святкові трапези, відвідування, обдаровування та віншування близьких, родичів, друзів, зрештою, навіть перегляд різдвяних фільмів… Та все ж, правдиве містичне відчуття Народження нашого Спасіння ми переживаємо під час святкової літургії, перебуваючи у молитві перед іконою Різдва…

На чому ж тоді полягають ті різні концепції спільної важливої події, що прослідковуються, зокрема і у зображеннях Різдва у церковному мистецтві західної та східних традицій? Ці різниці, що, водночас доповнюють єдину істину, закорінені ще в житті ранньохристиянської спільноти й пізніше прослідковуються в розвитку історичних, богословських та літургічних традицій Церкви… Яскравим прикладом розуміння Різдва, а з ним і розуміння Христа служить і українська ікона, тому саме на її основі ми й заглибимось у велику таємницю у передчутті великого свята…

Марія Цимбаліста про себе: зважаючи на статус та досягнення попередніх лекторів Арт-Ключа, єдине, що спадає на думку, аби окреслити себе – це банальне кліше – "вічний студент"). І це не лише тому, що я далі тісно пов'язана із своєю Альма Матер – Українським Католицьким Університетом, де вивчала богослов'я та філософію, і навіть не тому, що вже шостий рік пишу свій докторат на тему західноукраїнських ікон святої Параскеви в Інституті історії мистецтва Університету кардинала Стефана Вишинського в Варшаві. Але й, напевно, через те, що й далі кожен новий виклик у житті – чи то організація майстер-класів та екскурсій у Національному музеї ім. А. Шептицького, де зараз працюю, чи то співпрацю із сучасними художниками-іконописцями та галереєю ІконАрт, чи підготовку теоретичних курсів з богослов'я та історії сакрального мистецтва в УКУ, й подібно, нову співпрацю з Арт-ключем, сприймаю як черговий іспит, що випробовує мої знання, досвід та розуміння. Запрошую вас на цей іспит і прошу про відкритість та необхідні зауваження…адже мені йдеться не просто про оцінку).

Вхід вільний.

Джерело: ulvovi.com

Здесь можно оставить свои комментарии.

Комментариев нет: