четверг, 12 ноября 2009 г.

Музеї під міцним крилом держави

Закон “Про музеї та музейну справу” уряд Тимошенко підредагував на користь культури

Днями Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про музеї та музейну справу”.

Прийнятий ще 1995 року закон за час його існування редагували щонайменше сім разів. Останні зміни запропонував до проекту уряд Юлії Тимошенко у травні. Стосуються вони найсуттєвішого — як правових, так і економічних засад функціонування музеїв України різних форм власності. Та, зрозуміло, найбільше зміни до закону можуть вплинути на державні та комунальні музеї, що вкотре — схоже, вже хронічно — переживають не найкращі часи.

У Кабміні розробили нові механізми реалізації державної політики в галузі музейної справи. Законодавчий акт визначає правові, економічні, соціальні засади створення і діяльності музеїв України та особливості наукового формування, вивчення, обліку, зберігання, охорони і використання Музейного фонду, його правовий статус.

Зміни до закону (зокрема, до першої частини ст.6) передбачають розподіл музеїв за окремими профілями — “на природничі (антропологічні, біологічні, ботанічні, геологічні, зоологічні, мінералогічні, палеонтологічні), історичні (загальноісторичні, військово­історичні, історії релігії, історико­побутові, археологічні, етнографічні), літературні, художні (образотворчого, декоративно­прикладного, народного, сучасного мистецтва), мистецькі (театральні, музичні, музеї кіно), науково­технічні, комплексні (краєзнавчі, екому зеї, музеїзаповідники), галузеві тощо”. Документ нагадав музеям про їх основні напрями діяльності, вніс поправку до самого визначення “музейний предмет”, а також він регулюватиме розподіл фондів у випадку ліквідації державного чи комунального музею. Відтепер це — “культурна цінність, якість або особливі ознаки якої роблять необхідним для суспільства її збереження, вивчення та публічне представлення”.

Та найважливішою для самих музейників може видатися поправка, згідно із якою відтепер витрати на забезпечення охорони музеїв будуть належати до захищених статей видатків загального фонду державного та місцевих бюджетів. Нагадаємо, від початку року це питання, зокрема для львівських державних музеїв, було чи не найбільш нагальним.

Як швидко запрацює новий закон і чи справді принесе сподівані зміни — розмірковує на прохання “Пошти” директор Національного музею ім. А.Шептицького у Львові Ігор Кожан. Йому зателефонували з Києва одразу після того, як за зміни до закону проголосували 375 депутатів. “На жаль, я ще не бачив повністю тексту ухваленого документа, — каже пан Кожан, — проте добре знайомий із останнім проектом, який приймали у першому читанні. Стосовно охорони як захищеної статті видатків — це й справді для нас зараз на йбільш важливо та нагально. Це, фактично, держава нарешті бере на себе зобов’язання, які мала взяти вже давно”.

Також директор Національного музею схвалює такі деталі, як, наприклад, визначення поняття “музейний предмет”. “Здавалося б, це визначення класичне, історично закріплене ще з ХІХ ст. — а проте, з правової точки зору, досі було надто розмитим, потребувало чіткого формулювання, що дозволило б регламентувати багато речей. Те ж можна сказати й щодо врегулювання ліквідації музеїв. Начебто вона передбачена статусом кожної інституції, але бувають складні випадки, коли втручання букви закону необхідне”, — сказа в Ігор Кожан, пригадавши, зокрема, і останню “нестатутну” ситуацію, що склалася довкола музею скла на перепродаваному підприємстві “Райдуга”.

“Новий закон “Про музеї та музейну справу” має забезпечити належну охорону музеїв. У поточному році музеї мали значні проблеми із забезпеченням необхідної охорони приміщень у зв’язку з браком фінансування. Із введенням нового закону витрати на забезпечення охорони музеїв внесено до захищених статей видатків загального фонду державного та місцевих бюджетів. Я вважаю, що це дуже актуальне і потрібне, тому що були випадки, коли музеям державного підпорядкування, які мають статус національних, знімали міліцейськ� � охорону”, — вважає і директор Львівського історичного музею Богдан Чайковський.

На жаль, ще нічого не зміг сказати з приводу нового закону найвідоміший львівський музейник Борис Возницький. Він щойно повернувся до міста після десятиденної відсутності.

Джерело: lvivpost.net

Здесь можно оставить свои комментарии.

Комментариев нет: