среда, 22 апреля 2009 г.

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

Перші згадки про львівські винарні датуються 16 століттям. А найбільшого розквіту виноробна справа у Львові досягла за панування Австро-Угорщини, коли імпортери угорських, французьких і італійських фірм почали засновувати виноробні фірми. У цей час і з'явилася на львівському ресторанному небосхилі «Handel wina», а сьогодні – ресторан «Кентавр».

Будівля, у якій знаходиться ресторан-кондитерська «Кентавр», побудований на старовинному фундаменті у 1767 році архітектором Косинським. У 1768 році пан Сторонський відкрив тут магазин. А у 1847—1933 Річард Штадтміллер тримав у будівлі винарню, а опісля продавав тут вина та мед. Від імені власника і пішла назва «Handel wina Sdadtmullera», що по-польські означає «Штадтміллер. Торгівля вином».

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

Родина Штадтміллерів мала 2 винарні, одна з яких знаходилася на пл. Ринок, 34. У винарні, окрім різноманітних сортів вина, також пригощали добрим пивом і медом. Винарня на Ринку існувала з 1847 року. Тут, у залі на другому поверсі, були розставлені тяжкі дубові столи у формі підкови, а на бажаючих поспівати чекало фортепіано. Відвідувачами тогочасної винарні була заможна еліта. Саме тут за келихом медовухи, вина або пива вели свої справи купці з Варшави і Туреччини, Кафи і Молдавії. Пізніше заходили сюди письменники Богдан Леп кий та Іван Котляревський.

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

Відомий поет, драматург і перекладач Володимир Самійленко так згадує «Кентавр» в історичному вірші: «Річ конечна, господине! Так підемте в ресторан! І в Штадтміллера за пивом до синоду зложим плян!»

Траплялися у закладі й видавничо-боргові «казуси».Видавці журналу «Руська хата» мали у винарні кредит, тож розраховувалися зі своїми журналістами і працівниками саме тут, зазвичай вином і гуляшем. Але за якійсь час журнал самоліквідувався, і видавці так ніколи і не розрахувалися зі Штадтміллером. А він, зі свого боку, ніколи не тримав на них за то зла. У 1920 році у «Handel wina» побував і Президент Франції Шарль де Голь, який прибув з візитом до Львова.

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

У радянські часи «Кентавр» вважався одним з найкращих закладів у центрі Львова. У 70-х роках при вході до ресторану гостей завжди зустрічав швейцар, без домовленості з яким у заклад годі було попасти. Тут збиралася львівська інтелігенція, яка за рюмкою «Старого Талліну» і ужгородським коньяком полюбляла «покпинити» з радянської влади. Ресторан у той час називали «За спиною у радянської влади». Ця народна назва виникла через те, що заклад знаходився якраз «за спиною» львівської Ратуші. Вже під час реставрації у наші час� � з приміщень «Кентавру» працівники повитягали безліч «жучків» та інших підслуховуючих пристроїв.

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

При перших зйомках фільму «Три мушкетери» до «Кентавру» попити-поїсти заходили кумири декількох поколінь СРСР – актори-мушкетери на чолі зі знаменитим «гасконцем» Боярським. А 2007 року, під час зйомок «Скарбів кардинала Мазаріні», актори також побували у тепер вже ресторані-цукерні «Кентавр». Першим питанням відомих гостей було: «Де ваші старі добрі бармени?!?!». Адже не секрет, що у «Кентаврі» свого часу працювала бармен, випити з якою «чогось міцненького» усі вважали за честь!

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

«Кентавром» ресторан не називався ні за Австро-Урорщини, ні в радянські часи. Та ця назва пішла у народ через кентавра, скульптура якого знаходиться при вході у ресторан. І тільки 12 років тому ця назва була офіційно закріплена за цим рестораном. Своє друге дихання ресторан «Кентавр» отримав 1997 року, коли львівський ресторатор Вардкес Арзуманян відкрив тут ресторан-цекерню. Перед тим заклад 5 років був закритий, і мало хто вірив у те, що заклад можна відновити та зробити ще кращим, ніж колись. Та не все сталося, як гадалося!

Кентавр/ Handel wina: вино і музика!

Сьогодні ресторан-цукерня «Кентавр» — це поєднання найкращих львівських традицій та найкращиї європейських тенденцій у самісінькому серці Львова. Відвідавши «Кентавр», Ви залишитеся задоволеними смачною кухнею, затишною атмосферою та відмінним сервісом працівників. У ресторані Ви зможете насолодитися смаком та ароматом кави та тістечок, виготовлених за особливими рецептами, скуштувати смачні страви української та європейської кухні. Також презентацією виставки Тетяни Біновської «Портрети Африки, Faces» у ре сторані розпочинає своє існування арт-проект «Кентавр». Арт-проект «Кентавр» — це мистецький проект в старовинному львівському ресторані «Кентавр» (пл. Ринок, 34), у якому відбуватимуться серії арт-подій: виставок, дійств, презентацій. Учасниками експозицій стануть нові і вже відомі імена художнього світу, незвично представлені в середньовічному камерному просторі «Кентавра»; любителі та шанувальники мистецтва.

Джерело: kava.lviv.ua

Здесь можно оставить свои комментарии.

Комментариев нет: