Цілковитою несподіванкою для всіх гостей виставки “Квіти роману” французького художника Андре Жоліве, яка, за сприяння Французького культурного центру та Посольства Франції в Україні, відкрилася у Львівській національній галереї мистецтв стало вісім портретів Василя Стуса, виконаних у різних кольорах.
Портрети, об’єднані у своєрідну “книгу художника” (коли це не просто ілюстрація до текстів, а самодостатні твори), стали реакцією молодого, але вже добре відомого у мистецьких колах світу француза на стусівський поетичний цикл “Костомаров у Саратові”. Випадково натрапивши на переклад цих віршів, Андре Жоліве був вражений як їхньою образністю, так емоційною напругою та глибиною. А згодом, довідавшись про долю поета, просто не зміг вирватися зпід влади цього матеріалу, результатом чого і стала презентована “ книга художника” — тематичні художні рефлексії Андре Жоліве на образи, викликані словом.
Хоча сам проект “Квіти роману” про інше: про дивні створіння, які мутують в картинах художника від простих силуетів до таких, які лише віддалено нагадують людські фігури. “Чудовисько, що виринає на поверхню в композиціях Андре Жоліве своєрідною примарною фігурою, — йдеться у супровідних до виставки матеріалах авторства Янна Пероля, — несе в собі відчай, пов’язаний із неможливістю зберегти єдність свого “я”. Істоти, що населяють світ Андре Жоліве, схожі на химери. Перемішані між собою деталі — це частини тіла, наділені рукою митця новою ідентичністю. Це — істотигібриди, людські фігури з хвостами, зміїними язиками та іншими атрибутами, що вириваються із них протуберанцями”.
“Твори Андре Жоліве, — коментував подію “Пошті” директор Французького альянсу у Львові Жером Уанепен, — на перший погляд, творять враження гобеленів — яскравих і теплих. Однак при детальнішому розгляді так уже не здається, оскільки йдеться про тему генної маніпуляції людством. Такі маніпуляції можуть бути предметом уяви (як Циклоп) чи реальності (як вівця Доллі) і можуть справді зашкодити розвитку людства. Навіть техніка, в якій за допомогою акрилових фарб, а також пера і туші працює Жоліве (художник � �ідштовхувався від пуантилізму — малювання крапками) працює на його ідею, бо в контексті задуму крапки уже сприймаються як органічні клітини. Інакше кажучи, художник, міркуючи нестандартно і глибоко на тему експериментів із клітинами людини, не тільки попереджає про можливі біди, із цим пов’язані, а від них застерігає. Й особисто мене своїми роздумами цей митець і тримає”.
Виставка “Квіти роману” попередньо експонувалася у Києві, а наступного року художник планує показати свою творчість у Польщі та Канаді.
Джерело: lvivpost.net
Комментариев нет:
Отправить комментарий