пятница, 15 января 2010 г.

Італійські вчені перетворюють дерево на кістку

Через кілька років європей­ська медицина зможе практикувати новий, а головне природний спосіб створення людських кісток. Група іта­лійських науковців винайшла метод перетворення дерева на кістку, яка майже подібна до людської тканини.

Італійські вчені перетворюють дерево на кістку

Творцями дерев'яної кістки стали 10 дослідників Інституту науки і технології керамічних матеріалів (ISTEC-CNR) міста Фаенца, поблизу Болоньї. Йдеться про новий протез кістки, який, на відміну від існуючих металевих або керамічних, не треба буде знімати чи міняти.

Керівник групи науковців Анна Тампієрі зазначила, що сучасна технологія спроможна відтворити кістку, подібну до людської за хімічним складом. Але мета італійських дослідників полягала в іншому: не синтетичним, а природним шляхом винайти матеріал, який мав би мікроструктурні, еластичні й механічні властивості, схожі з кістковою тканиною людини.

Уперше так близько до мети

Звідси і з'явилася ідея запозичити початкову сировину в дерев. "Використовуючи вже наявні в природі структури, як-от деревину, і трансформуючи її, в підсумку можна отримати матеріал, що повністю перетворюється на кісткову тканину людини і за хімічним, і за морфологічно-структурним складом", – пояснила пані Тампієрі.

Для реалізації задуму обрали дерево раттан. Пориста структура деревини цих тропічних пальм дозволяє краще функціо нувати кров'яним судинам і нервам. У лабораторії біокераміки під час хімічного процесу шматок деревини перетворюють на "вуглецевий скелет", поєднують вуглець із кальцієм і на фінальній стадії отримують комплексну структуру фосфату кальцію.

Цей міцний, довготривалий матеріал, як стверджують науковці, імплантують там, де бракує кісткової тканини: на місці видалення пухлини чи важкої травми. Протез почувається як частина організму й приживається. За словами дослідниці, це вперше, коли вчені так наблизилися до відтворення людсько ї кістки.

Натурально, недорого й ефективно

Якою ж буде ціна дерев'яної кістки порівняно з кера­міч­ними, металевими протезами? Нині процес обходиться у 700-800 євро, повідомила керівник наукової групи Анна Тампієрі. "Ми не передбачаємо великої різниці в ціні, бо не йдеться про дорогі матеріали чи процеси. Зазначу, що період трасформації – тривалий, бо потрібно 20 днів за низької температури і за м'яких хімічних умов. Отож процес перетворення довгий, але не надто дорогий", – додала фахівець.

Поки що експериментальну "дерев'яну но� �у" вставили вівці. Хірург-ортопед Маурілло Маркаччі спостерігає за твариною і каже, що рентгенівські знімки свідчать про бажаний результат. Мікроелементи ноги тварини рухаються до вставленої дерев'яної кістки. За кілька місяців справжня і штучна кістка будуть як єдине ціле. За словами хірурга-практика, дерев'яні кістки можуть стати великим кроком уперед у розвитку медицини, насамперед великим порятунком для пацієнтів і лікарів.

Науковий проект фінансує Єврокомісія. На пересадку нового матеріалу в людський організм слід чекат и щонайменше п'ять років. Якихось відхилень чи інфекцій у тварини не виявили. Тож іта­лійські вчені сподіваються, що природний, дешевий і ефективний замінник для кісток відтепер можливий.

Наталка Кудрик, радіо "Свобода"

Джерело: gazeta.lviv.ua

Здесь можно оставить свои комментарии.

Комментариев нет: