понедельник, 4 октября 2010 г.

Монархісти, озброєні лютнями

Монархісти, озброєні лютнями

У Львові розпочинається фестиваль давньої музики

Осінь у Львові неможливо уявити без двох полярних музичних імпрез – Міжнародного фестивалю сучасної музики “Контрасти” та Фестивалю давньої музики. Хоч остання імпреза ще відносно молода (започаткована 2003 року), вона вже встигла стати частиною історичного “антуражу” міста: музика з фестивальних концертів настільки природно лунає у львівських палацах і храмах, що, здається, стає частиною їх інтер’єрів.

На сьогодні це чи не єдиний в Україні фестиваль, що в такому об’ємі і на такому професійному рівні представляє музику різних європейських країн від середньовіччя до класики – вокальну та інструментальну, церковну і світську, оперну та ораторійну.

У минулі роки, нагадаємо, фестиваль відвідали виконавці зі Швеції, Швейцарії, Німеччини, Великої Британії, Нідерландів, Чилі, США, Угорщини, Чехії, Словаччини, Польщі, Росії, Білорусі, України. Фахівці від давньої музики не лише виступають на концертах, але й надають консультації та проводять майстер-класи – адже школа так званого “історичного виконавства” в Україні лише починає своє становлення.

Неповторний мистецький світ фестивалю сформували його тематичні сесії останніх років – щоразу фестивальна програма вибудовувалася навколо основної ідеї, переважно пов’язаної з музичною культурою нашого регіону. Так, Фестиваль давньої музики вже відбувався під гаслами “Львів-750” (2006), “З часів Речі Посполитої” (2008), “З часів Гетьманщини” (2009).

Мотто цьогорічного, Восьмого фестивалю давньої музики у Львові, що триватиме з 1 до 12 жовтня, – “Музичний Львів і спадщина Габсбургів”. Програми охоплять здебільшого твори, написані наприкінці ХVIII та в ХІХ ст., переважно у Львові та в регіоні.

Уперше так широко буде представлена на фестивалі музика Франца Ксавера Моцарта – авторська програма за участю оркестру INSO та диригента Ґунгарда Маттеса включає і кілька сучасних прем’єр його творів.

Керівники хорової капели “Дударик” Микола і Дмитро Кацали звернулися до незаслужено призабутого репертуару – світської музики композиторів “перемиської школи” і наступних поколінь українських композиторів Галичини.

“Музичні пам’ятки з галицьких церковних архівів” – це невідомі широкому загалові культові твори “доби сарматизму”: музика о. Даміана Стаховича, уродженця Перемищини, і Фоми Шеверовського, твори якого складали чи не найчисельнішу групу в реєстрі львівського собору св. Юра (виконують ”A cappella Leopolis” і Польська оркестра XVIII ст.).

Програма “Органна музика Львова. XVI – поч. XХ ст.” у виконанні органістки Надії Величко побудована на перетині кількох традицій – польської, австрійської, української, що формували основу полікультурного середовища габсбурзького Львова.

Різноманітні традиції побутового музикування будуть показані у програмі “Галицькі музичні розваги XVI – поч. XX ст.” за участю відомої київської клавесиністки і піаністки Світлани Шабалтіної.

Фестивальні “події” давнього музичного Львова будуть розгортатися на широкому тлі габсбурзьких (переважно австрійських) традицій – цей музичний простір формують такі програми, як “Дворами династії Габсбургів”, твір Гайдна “Вечір в Естергазі”, “З музики “золотої доби”, “Дж. Фрескобальді та його спадкоємці в Австрії XVII ст.”, “Орган XVIІI ст.”.

Габсбурзькі музичні традиції представлять і західні виконавці найвищої проби – органіст Джуліан Купер, клавесиніст Крістофер Стембрідж, гамбіст Хосе Васкес (його сьогодні вважають найкращим у світі) та його знаменитий “Orpheon Consort”. І саме з ініціативи культового гамбіста концерт “Orpheon Consort” буде доброчинним, а гонорари за виступ і всі зібрані на концерті кошти передадуть організаціям, що опікуються безпритульними дітьми в Україні.

Завершить фестивальну програму музика віденського класицизму – твори В. А. Моцарта і Л. ван Бетговена у виконанні великого польсько-українського ансамблю  виконавців під батутою диригента Станіслава Веляника – не лише симпатика, але й одного з ініціаторів заснування Фестивалю давньої музики у Львові.

Як виняток, цьогорічний фестиваль частково увійде на не властиву йому “територію” – у сферу музичної романтики. Але основу фестивальних програм складає вишукана і шляхетна музика “золотої класики”, представлена найкращими українськими і закордонними виконавцями. Отож, організатори фестивалю бажають слухачам зануритися в цей чарівний музичний світ і отримати високу насолоду від концертів.

Проведення Восьмого фестивалю давньої музики у Львові підтримали Представництво OEAD (Австрійської служби обміну) у Львові, Австрійський культурний форум (Київ), Польський інститут (Київ), Львівська облдержадміністрація, Львівська міська рада, меценати – компанії “Оптика Нова”, “Менс”, “Konica Minolta”, готель “Жорж”, ресторан “Хорс”, кав’ярня “Штука” та традиційний уже генеральний інформаційний партнер – газета “Львівська пошта”.

Лідія Мельник, Роман Стельмащук

 

Джерело: lvivpost.net

Здесь можно оставить свои комментарии.

Комментариев нет: