Фестиваль польського кіно у Львові, що стартує сьогодні у “Кінопалаці”, розпочнеться з картини класика Анджея Вайди “Шувар” (Tartarak). Світова прем’єра картини відбулася під час цьогорічного Берлінале, де фільм отримав премією Альфреда Бауера, засновника Берлінале, за інновацію у кінематографі. Те, що приз за інновацію, дістався метру світового кіно, живому класику — не дивно. Адже 83-річний Вайда ніколи не намагався плисти за течією. Так само стрімко він змінив кінематографічний напрям і цього разу.
Вайда, який минулого року показав у Берліні “Катинь”, тоді пообіцяв відійти від воєнної теми. Слова він дотримав і показав у конкурсі стрічку “Шувар”, де поєднав новелу Ярослава Івашкевича та історію, яку розповідає актриса Крістіна Янда про смерть свого чоловіка, оператора Едварда Клосінского.
Стрічка вийшла дуже приватною, адже Клосінскі, як і його дружина Янда, свого часу багато працював з Вайдою. Коли режисер запросив актрису на головну роль у “Шуварі”, вона попросила відтермінувати зйомки через хворобу чоловіка. Потім її розповідь про його останні дні Вайда включив у фільм. А в самій екранізації новели смертельно хвора Марта (Янда), яка втратила обох синів під час Варшавського повстання, чіпляється за життя та молодість, закохуючись у двадцятирічного Богуся. Трагічна історія, що завершується смертю юнака, переплі тається з історією самої Янди. Такий прийом не раз використовували імениті режисери. Наприклад, Франсуа Трюффо в “Американській ночі”, Фредеріко Фелліні у “8 ½″ та, зрештою, і сам Анджей Вайда у картині “Все на продаж”. Проте якщо у тому випадку він зняв кіно про кіно з певною долею іронії, то тепер страх смерті та втрата найдорожчої людини роблять картину глибоко трагічною. Утім, докладніше про це читачам “Пошти” в інтерв’ю розповість сам Анджей Вайда наступного четверга.
А тим часом, крім картини Вайди, фестиваль польського кіно запропонує ще багато цікавих картин, найрізноманітніших і стилістично, і тематично.
Джерело: lvivpost.net
Комментариев нет:
Отправить комментарий