Етнографічний фестиваль «Любарт-фест» щорічно проходить в Луцькому Верхньому замку. Цього року він приурочений до 600-ліття Грюнвальдської битви. На відкритті фесту представники литовської делегації подарували лучанам копію портрета князя Вітовта 17 століття.
Грюнвальдська битва мала величезне значення для Європи, – вважає директор Луцького державного історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» Тарас Рабан. Литовське князівство, а в складі були Польща, Україна, Білорусь, Росія перемогло Тевтонський орден. Очолював військо Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського Вітовт.
У цій битві приймали участь луцькі і волинські полки, за Вітовта Луцьк був другою столицею князівства Литовського, після Вільнюса. Саме у Луцьку 1429 році був з'їзд європейських монархів, – додав Рабан.
Луцьк міцно переплетений із історією князівства Литовського. Грюнвальдська битва тісно ввійшла у свідомість кожного литовця. Вона означає гордість народу за свою історію, вона є частиною литовського менталітету, – сказав Надзвичайний та Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Пятрас Вайтєкунас.
На відкритті «Любарт-фесту» литовська делегація подарувала копію портрета Вітовта Великого 17 століття, яка виконана невідомим автором. Ця картина – максимально близька до образу Вітовта, – сказав головний редактор «Балтія-Друк» Віргініюс Строля.
На картині князь зображений уже в короні. «За історичними джерелами дійсно у 1430 році посли Священної Римської імперії везли корону Вітовта, але поляки їх на кордоні затримали і вони не встигли довести корону, Вітовт помер. Таким чином він не став королем. Коли був з'їзд європейських монархів у 1924, імператор Римської імперії запропонував коронувати Вітовта, аби він став королем Литви. Коронація Вітовта повинна бути в Луцьку, тобто – історична правда повертається і ми повертаємо фотокопію картини Луцьку», – додав він.
Окрім того, у приміщенні, яке відоме під назвою «Будинок Косачів» відкрили виставку «Вони творили нашу спільну історію»: України, Білорусі, Литви. На ній представлені портрети визначних постатей, які значно вплинули на формування тогочасного політичного, культурного, економічного життя. Виставка створена спільно із історико-культурним заповідником «Старий Луцьк», роботи представлені Посольством Литовської Республіки в Україні.
Довідка.
Грюнвальдська битва 1410 року (також Битва під Танненбергом 1410) – битва, яка відбулася під час «Великої війни» 1409 –1411 років між військами Тевтонського ордену та об'єднаними військами Королівства Польського і Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського поблизу сіл Грюнвальд і Танненберг (землі Тевтонського ордену, нині територія Польщі) 15 липня 1410.
Перемога союзницьких військ у Грюнвальдський битві підірвала військову могутність Тевтонського ордену і припинила експансію німецьких рицарів на Схід. 1 лютого 1411 року було підписано Торуньський мир за яким орден повертав на користь Литви Жемайтію та Добжинську землю на користь Польщі, а також сплачував контрибуцію.
Військо Тевтонського ордену очолював Великий Магістр Ульріх фон Юнгінген, польське військо очолював польський король Ягайло, військо Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського очолював великий князь литовський Вітовт.
http://vip.volyn.ua/news/u-lutskomu-zamku-v-dznachayut-600-r-chchya-gryunvaldsko-bitvi-litovts-podaruvali-portret-v-tovt
Комментариев нет:
Отправить комментарий